Taman Ujung - najpiękniejsze krajobrazy Bali

Pewien balijski król wymyślił sobie, że chciałby mieć pałac w miejscu, gdzie będzie miał dostępne wszystkie najpiękniejsze krajobrazy Bali - morze, góry, pola ryżowe. Tak powstał Taman Ujung - królewski pałac na wodzie.


Królestwo Karangasem, którym rządził na początku XX wieku król I Gusti Bagus, było jednym z dziewięciu balijskich królestw, a do tego jednym z potężniejszych. W 1909 roku król postanowił zbudować pałac, w którym będzie mógł witać i gościć ważnych ludzi odwiedzających królestwo, a także gdzie sam będzie mógł spędzać wolny czas.
Do budowy pałacu zatrudniono dwóch architektów, Holendra i Chińczyka, co sprawiło, że Taman Ujung jest połączeniem trzech stylów - europejskiego w postaci wysokich wejść, chińskiego charakteryzującego się łukami i symetrią oraz balijskiego z płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z hinduistycznych eposów.

Na terenie kompleksu znajdują się trzy baseny. Główny budynek usytuowany jest na środku największego basenu, a prowadzą do niego dwa mostki z przeciwległych końców. Całość tworzy bardzo symetryczny obraz, wręcz wydaje się jakby na środku było położone lustro i druga część była jedynie odbiciem.


W 1963 roku wybuch wulkanu Agung mocno uszkodził Pałac. Kolejna katastrofa nastąpiła w 1979 roku gdy Bali nawiedziło trzęsienie ziemi. Długotrwała odbudowa sprawiła, że pałac został udostępniony do zwiedzania dopiero ponad dwadzieścia lat później.

W dawnych latach, miejsce to było więzieniem. W średniowieczu mnóstwo ludzi straciło tu życie, przede wszystkim w wyniku zarzutów używania czarów i przez wiele lat tereny obecnego pałacu były omijane szerokim łukiem przez bardzo przesądnych Balijczyków. Do dziś Taman Ujung jest częściej odwiedzany przez turystów niż mieszkańców. Powoli to się zmienia, ale i tak jest tu zdecydowanie spokojniej niż w pobliskim pałacu Tirta Gangga.

Ogromny ogród z kolorową, egzotyczną i bardzo bujną roślinnością jest wspaniałym miejscem by urządzić piknik, czy po prostu zrelaksować się i pospacerować ścieżkami pośród basenów. Można też wypożyczyć pływający pojazd i pływać po największym basenie pod mostkami, dookoła pałacu. Z górnej części rozciąga się widok na to, co faktycznie na Bali jest najpiękniejsze - góry, morze, pola ryżowe i otoczony zielenią pałac.
Będąc w Tirta Gangga zdecydowanie warto tu przyjechać. Jest znacznie spokojniej i ciszej, kompleks jest dużo większy, a przede wszystkim położony w przepięknej scenerii.


Informacje praktyczne:

 • Taman Ujung znajduje się ok. 25 minut jazdy od kompleksu Tirta Gangga i ok. 2 godziny jazdy od Denpasar.
 • Kompleks czynny jest codziennie w godzinach 7.00 - 19.00 i bilet wstępu kosztuje 35.000 IDR

 1. No i pięknie. Bali obserwuję regularnie w relacjach Patrycji z Travelover i Filipa z Głodny Świata. Po ich Stories czuję jakbym znała już tam każdy zakątek, a nie miałam jeszcze przyjemności być tam osobiście :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja jakoś nie mogę się przekonać do Azji, za to moja połówka ciągle namawia... pewnie w końcu się złamię i wyruszymy. Bali na tym tle brzmi całkiem nieźle. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Azja jest cudowna! Warto jechać :) A Indonezja, albo Sri Lanka są bardzo fajne do samodzielnego podróżowania. Bezpieczne, tanie i z rewelacyjnymi ludźmi.

   Usuń
 3. Bali póki co nie jest na liście moich marzeń, ale kto wie...moze kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękne zdjęcia, ale moje serce już dawno wybrało swoje rejony gdy byłam dzieckiem. Uwielbiam czytać o Azji, tak jak u ciebie, widzę, że to Ciebie cieszy, ale ja od dawna zakochana jestem w Polsce i Włoszech :) i to mi wystarczy do szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Włochy to moja druga podróżnicza miłość, zaraz po Bali. Także w pełni rozumiem! I raz w roku muszę tam pojechać, chociaż na chwilę :)

   Usuń
 5. Roślinność zrobiła na mnie największe wrażenie, jak piszesz"ich egzotyka" starczy na zwykły spacer i rozkoszowanie się momentami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rośliny mają tu idealne warunki do wzrostu ;) Więc faktycznie zachwycają.

   Usuń

Prześlij komentarz

Podreptali ze mną

Znajdź mnie na zBLOGowani!zBLOGowani.pl

Copyright © Podreptuję