Tarasy ryżowe Jatiluwih - fotorelacja

Gdyby można było określić Bali kolorem to z pewnością byłby to ZIELONY. Palmy, dżungla, a przede wszystkim tarasy ryżowe, które są swoistą wizytówką tej wyspy. Pola ryżowe możemy spotkać tu praktycznie na każdym kroku, ryż uprawia się dosłownie wszędzie. Ale są miejsca, gdzie widok pól kaskadowo schodzących po zboczach górskich wprawia w ogromny zachwyt. Takim miejscem są między innymi tarasy ryżowe Jatiluwih, jedyne na wyspie, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Już sama trasa do tarasów jest niezwykle urokliwa. Przejeżdżamy przez maleńkie wioski, w niczym nie przypominające głośnego i zatłoczonego południowego Bali. Tutaj spotykamy się z ciszą, spokojem, prawdziwą balijską kulturą pełną składania darów i procesji ceremonialnych przechodzących ulicami. Duchowość tych terenów jest niezwykle silna i powoli wprowadza nas do przeżycia niepowtarzalnych chwil w Jatiluwih czyli "Prawdziwym pięknie". Położone w centrum wyspy, na wzgórzach w okolicy góry Batukaru, wspomniane tarasy zachwycają swoją rozległością, ale przede wszystkim, intensywną zielenią. 

Jatiluwih są ważne dla Balijczyków nie tylko ze względu na swój rozmiar czy położenie. Istotną rolę odgrywa tu również połączenie z kwestiami religijnymi. Tarasy są elementem systemu nawadniania Subak, którego historia sięga okolic IX wieku. Jest to system oparty na filozofii Tri Hita Karana oznaczającym "Trzy rzeczy, które tworzą harmonię i szczęście". Według Balijczyków każdy człowiek musi żyć w harmonii z trzema światami - boskim, ludzkim i naturą. 
Subak sprowadza się do tego, że na północy wyspy znajdują się święte jeziora, a przy nich świątynie. Te świątynie swoją obecnością błogosławią wodę ze świętych jezior, a ona później kanałami prowadzona jest na pola ryżowe i je błogosławi. Następnie spływa do kolejnego zbiornika wodnego, przy którym znajduje się kolejna świątynia i cały cykl się powtarza. Przykładem świątyni znajdującej się w systemie Subak jest Pura Tirta Empul, natomiast cały ciąg kanałów został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2012 roku.

Ryż jest na Bali bardzo, bardzo ważny! To podstawa każdego posiłku, jedyne zboże, które tak naprawdę jest tu uprawiane. Bez ryżu nie ma Bali, nie ma też innych wysp indonezyjskich. W związku z tym, wśród panteonu balijskich bóstw pojawia się Dewi Sri - bogini ryżu, najważniejsza bogini damska. Opiekunka rolników i wszystkich tych, którzy pracują przy uprawie.Uprawianie ryżu należy do jednych z najtrudniejszych prac. Nie tylko ze względu na to, że praktycznie wszystko robi się ręcznie, ale też na niebezpieczeństwa, które są z tym związane. Ryż jest bardzo wymagającą rośliną, żeby rosnąć potrzebuje temperatury 22-30 stopnie i taka musi się utrzymywać przez 2-3 miesiące. Do tego wymaga odpowiedniego gliniastego podłoża, które będzie trzymać wodę. 


Nasiona ryżu są wysiewane, a następnie po 4-6 tygodniach rozsadzane na polu gdzie rosną zanurzone w wodzie na 5-10 cm. Rozsadzanie odbywa się ręcznie i to właśnie niesie za sobą ogromne niebezpieczeństwo. W wodzie pływają węże takie jak kobra królewska czy niemrawiec pospolity, które wprawdzie żywią się gryzoniami, ale mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla ludzi. 
Po rozsadzeniu ryż wzrasta przez 2-3 miesiące, a w tym czasie często trzeba wchodzić na pole żeby pozbyć się chwastów lub poprawić ziemię tak, by woda zalewała pole równomiernie.

Na około 2 tygodnie przed zbiorami woda jest spuszczana i od tego momentu ryż musi wyschnąć i stać się żółty by być gotowym do zbiorów. Na Bali ryż zbiera się 2-3 razy do roku i jest to praca całkowicie ręczna, ponieważ żadna maszyna nie jest w stanie wjechać na pole ryżowe.
Po zebraniu ryż jest kilka tygodni suszony, później w zależności od rodzaju odpowiednio obrabiany i dopiero wtedy może trafić do sklepu.


Informacje praktyczne:
  • Dojazd - Tak naprawdę nie ma możliwości by skorzystać z transportu publicznego. Najlepiej i najłatwiej dostać się tu motorkiem lub samochodem, koszt z Ubud 100k - 300k i czas ok. 1,5 godziny.
  • Wstęp - 40 000 IDR
  • Tarasy ryżowe można zwiedzać zarówno pieszo jak i rowerem. Znajduje się tu kilka szlaków trekingowych na które potrzeba od ok.45 minut do kilku godzin.

Prześlij komentarz

Podreptali ze mną

Znajdź mnie na zBLOGowani!zBLOGowani.pl

Copyright © Podreptuję